Ugnikalniai jūros gelmėse

Iš šnypščiančių ir purškiančių hidroterminių angų jūros dugne veržiasi perkaitintos dujos, kurių temperatūra gali siekti net 130 °c. tačiau gyvybė atsilaiko.

Autorius: Loranas Balesta

 

Istorijos autorius prancūzas biologas, fotografas ir gelmių naras Loranas Balesta

Iš šnypščiančių ir purškiančių hidroterminių angų jūros dugne veržiasi perkaitintos dujos, kurių
temperatūra gali siekti net 130 °c. tačiau gyvybė atsilaiko.

Po Italijos Eolijos salomis Tirėnų jūroje driekiasi sprūdžių ir įtrūkių labirintas, iš kurio reguliariai veržiasi dujos ir lava. Tūkstantmečius žmonės gyveno tarp ugnimi spjaudančių viršukalnių ir putojančių vandenų, sudarančių šią aktyvių ugnikalnių sukurtą 145 km arką. Šiandien mokslininkai padeda gyventojams geriau valdyti šio unikalaus kraštovaizdžio keliamus pavojus.

Prie Panarėjos krantų mokslininkai yra įrengę stebėjimo stotį, kur sekant burbuliukų garsą ieškoma augančio ar slopstančio ugnikalnių aktyvumo ženklų.

Sonaras aptiko siaurą slėnį keistai tikslioje ašyje tarp Panarėjos ir Strombolio už 20 km. Ta vieta 90 m ilgio ir 15 m pločio. Kiek akys užmato, išilgai jos driekiasi siaurų ir aukštų kaminų virtinė, per tūkstančius metų susiformavusi iš kristalizuotų geležies oksidų.

Panyrame 75 m. Raudona, oranžinė ir geltona kraštovaizdžio spalvos primena Marsą, bet, priešingai nei raudonoji planeta, ši slapta vieta gyva ir, regis, dūsta nuo aktyvumo pertekliaus. Ji alsuoja, gaudžia, šnypščia. Iš siaurų kaminų viršūnių veržiasi dujos ir karštas vanduo; vienam kaminui formuojantis, kitas atrodo beišsikvepiantis, o trečias jau griūva. Čia tvyro stiprus neužtikrintumo jausmas, bet povandeninė gyvybė tokia ir yra - trapi ir kartu atkakli.

 

Dar Šiame numeryje: