Pandų sekliai

Maždaug prieš 20 metų Pietų Azijoje besidriekiančiuose Himalajų miškuose gyveno per 15 000 mažųjų pandų.

Autorius: Jamie Kiffel-Alcheh

Deja, mokslininkai galvoja, kad šių gyvūnų populiacija šiandien sumažėjo daugiau nei dvigubai. Brakonieriai medžioja mažąsias pandas dėl jų kailio, tačiau dar didesnė problema, kai gyvūnų gyvenamieji plotai tampa žmonių teritorijomis.

Šiose atokiose vietovėse apsigyvena vis daugiau žmonių, kurie iškerta medžius ir jų vietoje stato namus, dirba žemę. Mažosioms pandoms norintys pagelbėti mokslininkai turi suprasti, kokią įtaką šių gyvūnų elgesiui turi namai, keliai ir kiti žmogaus kūriniai. Visgi mažosios pandos yra drovūs ir vienatvę mėgstantys gyvūnai, todėl tyrėjai tiksliai nežino, kuriose miškų vietovėse pandos vis dar gyvena ir kaip atrodo jų kasdienybė.

2022 balandis

Dar Šiame numeryje:

 

Stounhendžo paslaptys

Autoriai Allyson Shaw ir Robin Reorge Andrews

Ratu išdėstyti senoviniai akmenys stūkso atvirame lauke. Dalis akmenų stati, siekiantys 6 metrų aukštį, kiti - jau nuvirtę ant žemės. Prieš tūkstančius metų žmonės pastatė šį paminklą taip, kad akmenys tiksliai sutaptų su saule per metų lygiadienius: ilgiausią metų dieną saulė pakildavo tarp aukščiausios arkos, o trumpiausią dieną leisdavosi kitoje paminklo pusėje. Tačiau kokiu tikslu žmonės pastatė šį paminklą, vadinamą Stounhendžu? Iki šių dienų tai išlieka viena didžiausių pasaulio paslapčių.

Žmonės jau šimtus metų spėlioja, kas Solsberio lygumoje Pietų Anglijoje pastatė šį didžiulį statinį. Spėjimų būta įvairių - kad Stounhendžą pastatė romėnai, vikingai, keltai ar net ateiviai (deja, tikrai ne paskutinis variantas!). Šiandien šią vietovę tyrinėja mokslininkai, mėginantys įminti didžiąją paslaptį.

 

Paukščių pasaulio juokdariai mormonai

Autorė Allyson Shaw

Atlantinis mormonas krypuoja uolos kraštu, vis atsimušdamas į savo draugužius. Dėl savo juokingų bruožų ir nerangių judesių šie mieli paukščiai žmonių praminti jūros klounais. „Jie šiek tiek primena klounus, bet mormonų elgesys labai žavus, - sako tyrinėtojas Tonis Daimondas (Tony Diamond). - Šie paukščiai iš tiesų labai primena žmones." Skaityk toliau ir sužinok penkias priežastis, kodėl mormonai pateisina savo juokdarių pravardę.

 

Keletas stulbinančių faktų!

Autorė Julie Beer

XV a. Anglijoje populiarios rauktinės apykaklės galėjo ištįsti iki žirafos ūgio. Ir dar... ar žinojote, kad senovės gydytojai žaizdoms gydyti naudojo voratinklius.

 

Skaičiais visa tiesa apie dantis

Autoriai Jennifer Adrion ir Omar Noory

Dramblio iltys iš tikrųjų yra dantys, kurie niekada nesiliauja augti! Didžiausia kada nors matyta dramblio iltis buvo virš 3 m ilgio. O žurnale, dar daugiau įdomybių apie dantis.