Dinozauras kambaryje

Fosilijos turtuoliams.

Autorius: Richard Conniff

Dinozauras kambaryje
Nuotraukos autorius:

Sėdėdamas prie baseino Tusono (Tucson) miesto Arizonos valtijoje esančiame motelyje chirurgas energingai kalba apie suakmenėjusias kaukoles. Vieną tokią skrisdamas čionai jis atsivežė rankiniame bagaže, tad tiesiog džiūgauja dėl nuostabiai išsilaikiusios smegeninės dalies ir angų, kuriomis kadaise ėjo galviniai nervai.

„Matau regėjimą teikusį nervą, - sako jis, tarsi kaukolės savininkas būtų gyvas, - matau į šoną akį pasukti leidusį atitraukiamąjį nervą ir veido odos jutimus perdavusį trišakį nervą."

Chirurgas prašė neminėti jo vardo. Turėdamas suakmenėjusių kaukolių kolekciją jis patenkintas, tačiau, kaip dauguma kitų į Tusono brangiųjų akmenų ir mineralų mugę atvykusių kolekcininkų, yra baikštus ir atsargus. Šiuo metu vyras stato asmeninį muziejų, kuriame demonstruos turimas kaukoles; jis nusišypso pagalvojęs, kad galės jas išdėlioti chronologiškai - 91 cm alozauro kaukolė, kapliadantė jūrų pabaisa elasmozauras ir pilniausia kada nors rasta pteranodono kaukolė.

Šiais laikais yra gana daug privačių iškasenų kolekcininkų. Vieni, kaip minėtasis chirurgas, turi tiek paleontologijos žinių, kad galėtų būti palaikyti profesionalais. (Mūsų pašnekovas perka nesutvarkytas iškasenas ir beveik visą laisvalaikį praleidžia kruopščiai traukdamas jas iš akmens, kuriame šios įstrigusios.) Kitiems kolekcininkams, rodos, labiau patinka vaikiškai mėgautis didelėmis, baisiomis ir neabejotinai brangiomis pabaisomis.

Yra ir pasaulio turtingiausiais laikomų kolekcininkų, kaip antai nekilnojamojo turto plėtotojas iš Kinijos, atvykęs į Tusoną derėtis dėl didžiulio jūrų roplio ichtiozauro, kainuojančio daugiau nei 675000 eurų.

Plačiau skaitykite spalio mėnesio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

Dar Šiame numeryje: