Ledo Pilis

Denizlio provincijoje, Turkijoje, šalyje, kuri driekiasi tarp Europos ir Azijos, plyti slėnis, pilnas iš pirmo žvilgsnio apsnigtų uolų.

Autorius: Becky Baines

O tarp jų - daugybė mažų melsvo vandens baseinų, tarytum pripildytų ledo tirpsmo vandens. Visgi, nors šios uolos ir primena ledyną, realybė visai kitokia.

Vandens temperatūra čia gali viršyti 40 ºC šilumos, o užšalusios uolos iš tikrųjų yra kalkakmenis. Vietiniai šią vietą vadina Pamukale, tačiau atvykėliams ji geriau žinoma kaip Medvilnės pilis, tarp turistų labai populiari lankytina vieta. Aukščiausias Medvilnės pilies taškas yra beveik 100 metrų, o ji driekiasi net 2,7 km. Pilies viršuje susiformavę 17 karštųjų versmių - tai tokia vieta, kur iš Žemės plutos trykšta geotermiškai sušildytas požeminis vanduo.

 

2022 vasaris

Dar Šiame numeryje:

Mielas, bet pavojingas!
Autorius Jamie Kiffel-Alcheh

Itin miela mažųjų lorių išvaizda gali būti apgaulinga. Šie gyvūnai - vieninteliai nuodingi primatai pasaulyje, o vieną kartą jiems įkandus išsiskiria tiek nuodų, kad pakaktų nužudyti žmogų. „Mes juos vadiname mažais pūkuotais mirties kamuoliukais", - sako biologė Ana Nekaris (Anna Nekaris), kuri tyrinėja Pietryčių Azijos džiunglių ir bambukų giraičių gyvūnus. Mažojo lorio skausmingo įkandimo poveikis matyti akimirksniu - nuodai auką pradeda veikti jau po kelių sekundžių. Įkandimas gali sukelti stiprų tinimą ar net aukos mirtį. Visgi labai retai nutinka, kad mažasis loris be jokios priežasties įkąstų žmogui. Nuodai - ne vienintelis mažojo lorio ginklas. Skaityk toliau ir sužinosi penkias priežastis, kodėl šie iš pirmo žvilgsnio mieli mažyliai iš tikrųjų labai pavojingi.

Kelionės tikslas - asteroidas
Autorė Stephanie Warren Drimmer
Iliustracijos Mondolithic Studios

Iš Žemės valdomas palydovas dvejus metus skriejo kosmose, kad pasiektų asteroidą Benu. Šio akmens skersmuo yra didesnis nei Vilniaus televizijos bokšto aukštis, bet palyginti su kitais Saulės sistemos objektais, tai nedidelis akmenukas. Nors nedidukas, anot mokslininkų, jis gali padėti atskleisti dideles paslaptis. „Benu yra senovės kosmoso akmuo, likęs nuo tada, kai prieš 4,5 mlrd. metų susiformavo Saulė, planetos ir likusi Saulės sistema", - sako planetų tyrinėtojas Džeisonas Dvorkinas (Jason Dworkin), kurio komanda į šią misiją išsiuntė NASA palydovą OSIRIS-REx. Tikimasi, kad tyrinėjant Benu pavyks sužinoti daugiau informacijos apie tai, kaip susiformavo Saulės sistema ar netgi kaip Žemėje atsirado gyvybė!

Įstabaus grožio akmenys ir mineralai
Autorės Julie Beer ir Michelle Harris

Pamatyk natūralius gamtos šedevrus - 8 nuostabūs akmenys ir mineralai.

Smagūs dalykėliai

Padėk laivui surasti kelią iki ant ledo lyties paklydusio jūreivio. Pasistenk išvengti pavojingų sūkurių!