Planetos saugotojos

Jūrinės ūdros mūsų planetą gelbsti net 5 būdais.

By Jamie Kiffel-Alcheh
Photograph by

Jaunikliui jūrinį ežį pietums atnešusi jūrinė ūdra neatrodo kuo nors ypatinga, bet iš tiesų šie jūriniai žinduoliai medžiodami tausoja aplinką. Nustebsi sužinojęs, kaip jūrinės ūdros saugo planetą.

TARŠOS MAŽINTOJOS

Floridoje, Monterėjaus įlankoje, kur upė įteka į vandenyną, įkurtame Elkhorno pelkės rezervate jūrinė ūdra stebi dumblinu krantu ropojantį krabą. Ji pradeda šliaužti per purvą ir - capt! - pačiupusi sužiaumoja krabą.

Galbūt sunku patikėti, bet ūdros grobis padeda mažinti taršą upėje. Šioje buveinėje augančios andrais vadinamos jūrinės žolės perkošia į upės žiotis atitekėjusį vandenį ir pašalina iš jo nešvarumus. Jei aplinkui priželia per daug dumblių, andrai žūsta. Krabai ėda jūros šliužus, kurie minta dumbliais.

Jeigu jūrinės ūdros sumedžiotų mažiau krabų, šie suėstų daugiau jūros šliužų, kuriems nebelikus, suvešėtų dumbliai. Tai pakenktų andrams ir padidintų vandens taršą Elkhorno pelkėje ir panašiose jūrų buveinėse.

Plačiau skaityk rugsėjo mėnesio numeryje.

 VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.ngkids.lt/lt/zurnalu_archyvas/2019_rugsejis1/planetos_saugotojos/