Kovos sūkuryje

Moterys vis aktyviau dalyvauja karinėse pajėgose: kovoja ginkluotų konfliktų priešakinėse linijose ir palaiko taiką karštuose pasaulio taškuose.

Autorius: Lynsey Addario

Dykumos gyvenvietėje rytų centrinėje Sirijos dalyje ant žemės sėdėjo du belaisviai, saugomi maždaug 12 kurdų vyrų. Jie pasidavė daugiausia iš kurdų sudarytoms savigynos pajėgoms YPG, kai šios sutriuškino paskutiniame
„Islamo valstybės" bastione įsitvirtinusius kovotojus. Belaisviai laukė, kol bus nugabenti į įkalinimo stovyklą, kurioje laikoma jau dešimtys tūkstančių „Islamo valstybės" šalininkų ir išlaikytinių.

Už šimto metrų kurdų kovotojos, per petį persimetusios automatus AK-47, saugojo moteris ir vaikus, kaip manoma, kovotojų žmonas ir atžalas. Šios YPJ kovotojos šnekučiavosi, kelios godžiai traukė cigaretes („Islamo valstybėje" moterims rūkyti draudžiama). Kitos tvarkėsi plaukus vietoj veidrodžių naudodamos mobiliuosius telefonus („Islamo valstybėje" plaukų ir veido neslepianti moteris būtų nuplakta). Kartais kuri nors YPJ atstovė persimesdavo žodžiu su veidus prisidengusiomis moterimis - juodų audinių jūra, kurioje buvo galima įžvelgti tik pavargusias akis ir murzinus vaikus.

Rytui bėgant kai kurios YPJ kovotojos nutarė pažiūrėti į priešus iš arčiau. Iš pradžių moterys priėjo prie dviejų belaisvių kone atsainiai. Paskui lėtai ir sąmoningai glaudžiu ratu apėjo tuodu vyrus žiūrėdamos tiesiai į juos. Dar visai neseniai šiame mieste moteriai už tokį elgesį galėjo būti paskirta mirties bausmė. Bet „Islamo valstybės" nebeliko ir Sirijos kurdų gynėjos užėmė bendražygiams vyrams lygias pozicijas.

Nuo dykumų šiaurinėje Sirijos dalyje ir Pietų Sudano žolynų iki karo draskomų džiunglių vakarinėje Kolumbijos dalyje vis daugiau moterų tarnauja karinių konfliktų priešakinėse linijose. Uniformos ir aplinkybės skiriasi, bet priežastys prisidėti prie karinių pajėgų labai panašios. Jos nori tarnauti savo šaliai. Nori pademonstruoti pasitikėjimą savimi, kompetenciją ir jėgą, parodyti pavyzdį savo vaikams ir šį tą įrodyti sau. Kai kurios kalba apie aukštesnį tikslą, kurio nemini bendražygiai vyrai: jos nori sukurti geresnį gyvenimą, ypač moterims ir mergaitėms - savo šalyje, regione ir visame pasaulyje.

Plačiau skaitykite lapkričio numeryje.

Dar Šiame numeryje: