Kodėl ateitis turėtų priklausyti moterims?

Moterys šimtmečiais būdavo laikomos silpnesne ir pažeidžiamesne lytimi. Daugybė naujų darbų rodo, kad tai – ydingi ir šališki stereotipai. Vyrai pranašesni fizine jėga, ūgiu ir svoriu, bet moterys yra akivaizdžiai atsparesnės ir pranoksta vyrus, kai kalbame apie ilgalaikį išlikimą. Tad kodėl gi šiandien vyrai turi daugiau valdžios nei moterys? Ir kodėl egzistuoja lyčių nelygybė?

Autorius: Michele Norris

Prieš išvykstant studijuoti universitete mama man įteikė sulankstytą popierėlį su žinute, kurią manė turinti perduoti. Ją ranka užrašė lapelyje, išplėštame iš nedidelės užrašų knygelės, gulėjusios prie telefono.

„Niekas negali priversti tavęs jaustis menkesne be tavo pačios sutikimo." Ši citata, visuotinai priskiriama Eleonorai Ruzvelt (Eleanor Roosevelt), buvo nuostabi dovana merginai, žengiančiai į platųjį pasaulį.

Gaila, kad neišsaugojau to popierėlio. Kurį laiką jį nešiojausi piniginėje, o kai ši nuskuro, įspraudžiau laiškelį į blizgų plaukų segtuką ir laikiau spintelės stalčiuje drauge su kitais papuošalais bei suvenyrais. Po kelerių metų ir persikraustymų jis pradingo, bet stengiausi niekada nepaleisti minties, kad visada galiu atremti bet kokį bandymą priversti mane pasijausti menka ir priklausoma.

Čia svarbiausias žodis - „pasijausti". Būdama afroamerikietė mama labai gerai suprato, kad žmogų, ypač moterį, galima labai realiai ir įtaigiai pastatyti ant žemesnės lentynos. Įstatymais galima nurodyti, kur turi gyventi arba dirbti ar gali pradėti verslą, įsigyti nekilnojamojo turto ar balsuoti. Kartais papročiai ir primestas statusas neleidžia žmogui patekti į vadovų kabinetus ir klubus. Bet niekas neturi galios įlįsti į sielą ir sumažinti pasitikėjimo savimi.

Mano motina pasižymi ne tik stipria darbo etika, bet ir nuožmia savivertės etika. Jos supergalia yra savigarba priespaudos akivaizdoje.

Tas žodis „galia" skamba visai kitaip vertinant jį per lyčių prizmę. Dažniausiai galia suvokiama kaip jėga, kuri savo ruožtu siejama su fizinėmis arba finansinėmis galimybėmis. Automatiškai daroma prielaida, kad ugdyti stiprius vyrus naudinga visai visuomenei: šeimai, bendruomenei, darbovietei ir maldos namams. Tačiau kai moterys prabyla apie savo galią arba demonstruoja kolektyvinę jėgą susivienydamos, prielaidos visai kitokios. Pernelyg dažnai manoma, kad moterys gali įgyti galios tik vyrų sąskaita ir keldamos pavojų plačiajai visuomenei.

Ar gali būti, kad pagaliau pasiekėme lūžio tašką?

Plačiau skaitykite lapkričio mėnesio numeryje.

 

Dar Šiame numeryje: