Paslaptingas žmogus

Giliame urve Pietų Afrikos Respublikoje rastos fosilijos kelia naujus klausimus, ką reiškia būti žmogumi.

Autorius: Jamie Shreeve

Du mėgėjai urvų tyrinėtojai Stivenas Takeris ir Rikas Hanteris 2013 m. rugsėjo 13 d. įsiropštė į Kylančia žvaigžde vadinamą dolomito urvų sistemą, esančią maždaug už 50 km į šiaurės vakarus nuo Johanesburgo. Kylanti žvaigždė traukia speleologus nuo XX a. septintojo dešimtmečio, tad siauri jos kanalai ir urvai jau gana gerai sužymėti planuose. S. Takeris ir R. Hanteris tikėjosi aptikti mažiau ištyrinėtų landų.

Tačiau vyrai turėjo ir kitą misiją. Pirmoje XX a. pusėje šiame regione rasta daug ankstyvųjų mūsų protėvių fosilijų. Vietovė net buvo praminta Žmonijos lopšiu. Geriausi ankstyvųjų žmonių liekanų laikai jau praėjo, bet šie urvų tyrinėtojai žinojo, kad vienas Johanesburge esančio Vitvatersrando universiteto profesorius ieško kaulų. Tikimybė ką nors aptikti buvo nedidelė. Bet niekada nežinai.

Giliai urve S. Takeris ir R. Hanteris prasispraudė pro vadinamąją Supermeno landą. Čia daugelis žmonių tegali pralįsti prispaudę vieną ranką prie kūno, o kitą ištiesę virš galvos, tad atrodo lyg skrendantys Supermenai. Perėję didelę ertmę speleologai užkopė dantyta Drakono nugaros uola. Viršuje buvo nedidelė graži tuštymė, kurią puošia stalaktitai. R. Hanteris išsitraukė vaizdo kamerą, o S. Takeris, norėdamas pasitraukti iš kadro, nusileido į plyšį urvo grindyse. Pėda jis užčiuopė uolos išsikišimą, žemiau - dar vieną, bet po jais tebuvo tuščia erdvė.

Plačiau apie tai skaitykite žurnalo „National Geographic Lietuva" spalio mėnesio numeryje.

 

Dar Šiame numeryje: