Įspūdingiausių krypčių 2020 m. kelionėms sąrašas: kultūra ir miestai

2020 m. sausio 15 d. 14:43

Pasaulyje tiek daug nuostabių ir neregėtų gamtos kampelių, paslaptingų miestų ir kaimelių, nepažintų kultūrų. Kur geriausia keliauti šiemet? Tarptautinė „National Geographic" redaktorių ir tyrinėtojų komanda sudarė 25 įspūdingų krypčių 2020 metų kelionėms sąrašą, kuriame keliautojai ras idėjų kelionėms įvairiose pasaulio šalyse pagal savo pomėgius, tikslus ir kišenę.

„National Geographic" žurnalo redaktorių, fotografų, ekspertų ir keliautojų komandų iš 17 pasaulio šalių sudarytame tvaraus turizmo sąraše vietovės, kurias verta pamatyti šiemet, suskirstytos į 4 kategorijas: kultūra, miestai, gamta ir nuotykiai.

KULTŪRA

1. Astūrija, Ispanija

Autonominis regionas Ispanijos šiurėje, nusidriekęs palei Biskajos įlanką ir besiremiantis į Kantabrijos kalnus - tai laiko nepaliestas kraštas, su smėlėtais paplūdimiais, viduramžių architektūros miesteliais, kalvotomis panoramomis ir autentiška virtuve, garsėjančia savo Cabrales sūriais ir sidru. Aplankę Astūrijos sostinę Ovjedą ir Chichono miestą, leiskitės į žygį po kalnus Europos viršūnės kalnagūbryje (Picos de Europa).

Geriausias metas aplankyti Astūriją - nuo gegužės iki rugsėjo.

2. Guidžou provincija, Kinija

Istoriškai viena labiausiai izoliuotų ir neatrastų Kinijos provincijų Guidžou pamažu tampa debesų kompiuterijos ir didžiųjų duomenų centru. Vėsiu klimatu ir gausiomis vandens atsargomis garsėjantis kalnuotas regionas patraukė „Apple", „Huawei" ir kitų technologijų galiūnių, kurios kuria gamyklas provincijos sostinėje Guijange, dėmesį. Išaugęs dėmesys regionui palengvino patekimą į provinciją, taip pat ir tradicinius etninių mažumų kaimus, tokius kaip Bouyei, Dong ir Miao. Rytiniuose Guidžou kaimuose dienos tebeslenka lėtai: žmonės puoselėja senąsias ūkininkavimo ir tekstilės gamybos tradicijas, tokias kaip verpimas, siuvinėjimas ir batika (audinių tapybos technika).

Geriausias metas aplankyti Guidžou provinciją - balandis-gegužė.

3. Giobekli Tepė, Turkija

Pietryčių Turkijoje esanti vietovė tūkstančius metų slėpė seniausią pasaulyje šventyklą. Giobekli Tepės ritualinė šventykla buvo pastatyta prieš 11600 metų. Archeologiniai kasinėjimai čia pradėti vos prieš 5 metus. Prieš apsilankant šioje neolito laikų paslaptis saugančioje vietoje, galima aplankyti Šanliurfos archeologijos ir mozaikų muziejų, kuriame rasite šventyklos kopiją ir joje aptiktus artefaktus.

Geriausias metas aplankyti Giobekli Tepė - kovas-gegužė.

4. Majai, Gvatemala

Majų biosferos rezervate šiaurinėje Gvatemalos dalyje slypi senovės majų miestai, kuriuos tebetyrinėja mokslininkai, pasitelkdami naujausias lazerių technologijas. Susipažinti su majų kultūra, architektūra ir išvysti paslaptingas šventyklas bei piramides galima Uašaktune, Jašha, El Mirador ir Tikalio nacionaliniuose parkuose bei keliaujant per kaimelius aplink Atitlano ežerą.

Geriausias metas keliauti į majų Gvatemalą - lapkritis-gruodis.

5. Mendosos provincija, Argentina

Mendosos regionas, besidriekiantis palei Andų kalnų grandinę, garsėja savo vynuogynais ir čia gaminamais vynais. Trys pagrindiniai vyndarystės regionai - Maipo, Luchan de Kujas ir Uko slėnis - išsidėstę palei gražiausią ir ilgiausią Argentinos magistralę „Ruta 40".

Geriausias metas apsilankyti Mendosos provincijoje - kovas-balandis.

6. Abu Simbelas, Egiptas

Egipto pietuose, netoli sienos su Sudanu, Abu Simbelyje, faraonas Ramzis II daugiau kaip prieš 3000 metų įsakė uolose iškalti dvi šventyklas. Tūkstančius metų jas slėpė smėlis, kol archeologai jas aptiko 1813 m. UNESCO surengus gelbėjimo operaciją šventyklos buvo perkeltos toliau nuo kylančio Nasero tvenkinio (sukurto užtvenkus Nilą). Vienas patogiausių būdų pasiekti Abu Simbelą - kruizas Nilu.

Geriausias laikas aplankyti Abu Simbelą - vasaris-kovas.

 

MIESTAI

1. Filadelfija, Pensilvanija

Postindustriniai Šiaurės Amerikos miestai, tokie kaip Detroitas, Klivlendas, Sinsinatis pasitelkė visas kūrybines galias, kad pasikeistų ir taptų naujos kartos miestais. Filadelfija - vienas tokių didmiesčių, tik dar geresnis. Jis išsiskiria savo žvilgesiu, daugiaspalvėmis mozaikomis, kaleidoskopinėmis šviesų instaliacijomis, šurmuliuojančiomis meno kolektyvų dirbtuvėmis, istoriniu italų turgumi ir pasaulio virtuvės kvapais.

Keliauti į Filadelfiją galima bet kuriuo metų laiku.

2. Telčas, Čekija

Pietų Čekijoje, pusiaukelėje tarp Prahos ir Vienos, įsikūręs Telčas garsus renesanso epochos italų architektūra, todėl nenuostabu, jog yra vadinamas Čekijos Florencija. Miesto senamiestis, kurį po gaisro XVI a. atkūrė italų architektai, yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą.

Geriausias metas apsilankyti Telče - gegužė-rugsėjis.

3. Kočis, Kerala, Indija

Fort Kočio (Kočio miesto dalis) uostamiestis - seniausia europiečių įkurta gyvenvietė Indijoje - tampa meno centru. Pirmieji kolonistai, atradę Kočį 1500 m., buvo portugalai, po jų tropikų uostamiestį valdė olandai ir anglai. Kolonijinė miesto praeitis atsispindi jo senamiestyje, kur iki šiol britų ir olandų statytuose pastatuose veikia galerijos bei kavinės.

Geriausias metas aplankyti pietų Indijos Keralos valstijoje esantį Kočį - gruodžio-balandžio mėnesiais, kuomet čia vyksta didžiausias Pietų Azijoje šiuolaikinio meno renginys - Kočio-Muzirio bienalė.

4. Mostaras, Bosnija ir Hercegovina

Istorinė Bosnijos ir Hercegovinos sostinė, kuri buvo beveik sugriauta per Bosnijos karą (1992-1995), šiemet mini 25-uosius taikos metus. Daugelis pastatų Mostare, kurį XV a. įkūrė osmanai, renovuota ir atstatyta, taip pat ir senasis tiltas - vienas gražiausių XVI a. architektūros šedevrų.

Geriausias laikas aplankyti Mostarą - gegužė.

5. Parma, Italija

Šiaurės Italijos miestas Parma garsus Džiuzepės Verdžio operomis, Koredžo paveikslais, seniausiu Italijoje įkurtu universitetu. Miestą supantis Emilijos-Romanijos regionas labiau nei bet kuris kitas Italijos kraštas garsėja produktais su saugoma kilmės nuoroda: balzaminiu actu, vynais, parmezano sūriu, Parmos kumpiu. 2020 m. Parma paskelbta Italijos kultūros sostine, tad miestas ruošiasi įspūdingai šventei, kuriai rengiama išskirtinė meno, koncertų, parodų ir kitų kultūrinių bei gastronominių iniciatyvų programa.

Geriausias metas apsilankyti Parmoje - balandis-gegužė.

6. Puebla, Meksika

Puebla, kurią 1531 m. įkūrė ispanai, yra ketvirtas didžiausias Meksikos miestas, galintis didžiuotis savo senamiesčiu - barokinės architektūros perlu, UNESCO pasaulio paveldo objektu. Ugnikalnio papėdėje įkurto miesto senuosiuose kvartaluose išlikę XVII-XVIII a. spalvingomis plytelių mozaikomis išpuošti pastatai bei 365 bažnyčios. Viena įspūdingiausių - Santo Domingo bažnyčia, kurioje esančios Rosarijo koplyčios skliautus puošia 23 karatų auksu padengti barokiniai raižiniai.

Planuoti keliones į Pueblą galima ištisus metus.

 

GAMTA

1. Magdalenos salos, Kvebekas, Kanada

Vėjas, spindintis sniegas, ledas, mėlynas dangus ir ryški saulė - tokie kontrastai - geriausios vaikų darželio sąlygos Magdalenos salų lankytojams - grenlandiniams ruoniams, kurie į šv. Lorenco įlankos salas atkeliauja iš Arkties, kad susilauktų palikuonių ant plūduriuojančių ledo lyčių. Šį nuostabų reiškinį galima pamatyti vasario pabaigoje-kovo mėnesiais. Ekspedicijos, kurių metu galima pamatyti spindinčio baltumo ir didelėmis juodomis akimis ruonių jauniklius, organizuojamos laivais (su nardymo po ledu galimybe) arba sraigtasparniais, jei leidžia oro sąlygos ir ledas yra pakankamai tvirtas sraigtasparniui nutūpti.

2. Kalahario dykuma, Pietų Afrika

Kalahario dykuma - tamsiausias pasaulio taškas planetoje ir geriausia vieta stebėti žvaigždes. !Ae!Hai Kalahario paveldo parkas, užimantis 3,5 mln. hektarų plotą - viena iš nedaugelio pasaulio vietų, kur šviesos ir garso tarša siekia 0 ir beveik niekuomet nebūna debesų. Atstumai šiame atokiame Pietų Afrikos regione netoli sienos su Botsvana matuojami ne kilometrais, o kopomis. Apsistojus parko „!Xaus Lodge" stovyklavietėje, kuri priklauso ir yra prižiūrima vietos bendruomenių, naktį teleskopais galima stebėti Pietų pusrutulio žvaigždėtą dangaus skliautą, o dieną - 260 parke gyvenančių paukščių rūšių arba leistis į žygį raudonosiomis kopomis.

Geriausias laikas keliauti - rugpjūtis-rugsėjis.

3. Belovežo giria, Baltarusija, Lenkija

Didžiausias Europoje reliktinis lygumų miškas besidriekiantis 200 kv. km teritorijoje Rytų Lenkijoje ir daugiau kaip 1700 kv. km Baltarusijos pusėje yra įtrauktas į UNESCO saugomo pasaulio paveldo sąrašą. Neaprėpiamo dydžio giria yra daugiau kaip 200 rūšių paukščių ir 59 rūšių žinduolių buveinė. Didžiausi čia gyvenantys žvėrys - bizonai, kurių Belovežo girioje yra išlikę apie 800. Safariai, kurių metu galima pamatyti laukinių bizonų kaimenes, organizuojami iš Varšuvos.

Geriausias metas kelionei - balandis, taip pat rugsėjis-spalis.

4. Nacionalinis Mėlynasis kelias, Vengrija

Vengrijoje yra daugiau kaip 21 000 kilometrų žygiams pėsčiomis pritaikytų takų. Nacionalinis Mėlynasis kelias (Kéktúra - vengrų k.), kuris driekiasi 1167 km, prasideda nuo Austrijos pasienyje esančio Irotkos kalno ir vinguriuoja iki Slovakijos Hollohaza kaimelio. Šis kelias yra per Europą besidriekiančios žygeivių trasos E4 atkarpa. E4 maršruto pradžia yra Ispanijoje - o finišas (su persikėlimu keltu) - Kipre.

Geriausias metas žygiui Mėlynuoju keliu - rugpjūtis-rugsėjis.

5. Kanarų salos, Ispanija

Kadaise Kanarų salos pasauliui buvo žinomos kaip labiausiai į vakarus nutolusios žemės, o El Hiero sala turistiniuose ir poilsiautojų maršrutuose lig šiol lieka nuošalyje. Ši maža, 278 kv. metrų ploto, sala yra UNESCO biosferos rezervatas, turintis stulbinančią biologinę įvairovę - nuo vešlių pievų iki mėnulio paviršių primenančių peizažų. Salą skersai išilgai vagoja žygiams pėsčiomis pritaikyti takai, atveriantys niekur kitur neregėtas laukinės gamtos ir Atlanto vandenyno panoramas.

Geriausias metas keliauti - rugsėjis-spalis.

6. Maldyvai

Maldyvai buvo pirmieji, kurie Jungtinių Tautų Asamblėjoje 1987 m. iškėlė klimato kaitos klausimą, kuris šiam archipelagui, turinčiam 1200 salų, yra gyvybės ir mirties svarbos. Maldyvai - žemiausias pasaulio taškas, todėl klimato kaita ir kylantis vandenyno lygis salynui kelia grėsmę visiškai išnykti per artimiausius dešimtmečius. Beveik 900 kv. km teritoriją užimantis UNESCO Ba atolo biosferos rezervatas padeda apsaugoti trapius Maldyvų koralinius rifus, kurie yra gyvybiškai svarbūs įvairių žuvų ir paukščių rūšims, jūros vėžliams, bangininiams rykliams bei rifinėms mantoms. Aplinkos tausojimas - įprasta praktika ir daugelyje Maldyvų viešbučių.

Geriausias metas keliauti - vasaris-kovas.

7. Didysis kanjonas, Arizona

Pernai sukako šimtas metų kai Didysis kanjonas buvo paskelbtas nacionaliniu parku, į kurį plūsta milijonai lankytojų, norinčių išvysti natūralų gamtos stebuklą: 1600 m. gylio, 446 km ilgio ir iki 29 km pločio Kolorado upės išgraužtą tarpeklį. Jame tarsi knygos lapai atsiveria vaizdas į uolienų sluoksnius, kurių amžius siekia 1,8 milijardų metų. Pirmasis tarpeklio tyrinėtojas majoras Džonas Vizlis Pauelas, vienas iš „National Geographic" įkūrėjų, 1869 m. Didįjį kanjoną pavadino didingiausiu reginiu pasaulyje. Patyrę žygeiviai, traukiantys į kanjoną, renkasi sudėtingą „Nankoweap" maršrutą arba kelionę pripučiamais plaustais Kolorado upe, tačiau čia atvykti galima ir kitomis transporto priemonėmis - autobusu, automobiliu ar net sraigtasparniu.

Geriausias laikas apsilankyti - rugsėjis-spalis.

NUOTYKIAI

1. Tasmanija, Australija

Kadaise užkampiu laikyta Tasmanijos sala, esanti už 240 km nuo Australijos, tampa sparčiai augančia turistų traukos vieta, kurios žavesio raktas - natūrali, nepaliesta gamta. Beveik pusė salos paskelbta nacionaliniu parku. Po 2000 metų amžiaus medžių šaknimis čia gyvena velniai (sterbliniai Tasmanijos velniu vadinami gyvūnai) ir vietiniai „tigrai" (jei tikėtume gandais, kad čia tebegyvena išnykę sterbliniai vilkai). Keliautojams patinka, kad Tasmanijoje viskas lengvai pasiekiama - per 4 valandas salą galima pervažiuoti skersai.

Geriausias metas aplankyti Tasmaniją - rugsėjis-gegužė.

2. Grosgloknerio Alpių kelias, Austrija

1935 metais pastatytas kelias (mokamas) su 36 vingiais tarsi kaspinas driekiasi pusšimtį kilometrų per Aukštutinio Tauerno (Hohe Tauern) nacionalinį parką - vieną didžiausių Europoje saugomos natūralios gamtos teritoriją. Važiuojant keliu, pavadintu aukščiausios Austrijos viršukalnės (3798 m) vardu, galima mėgautis kvapą gniaužiančiais kalnų ir ledynų vaizdais, kurie kadaise buvo prieinami tik alpinistams.

Geriausias metas keliauti Grosgloknerio Alpių keliu - liepa-rugsėjis. Kelio mokesčio nuolaidos taikomos keliautojams elektriniais automobiliais.

3. Velso kelias, Jungtinė Karalystė

Trys nauji pažintinėms kelionėms pritaikyti keliai, pavadinti Velso keliu, atskleidžia legendomis apipintą krašto grožį. Ilgiausias jų - Kambrijos kelias - vinguriuoja beveik 300 km nuo Kardifo iki Konvio. Pakrantės kelias (280 km) veda pakrante palei Kardigano įlanką, o 120 km ilgio Šiaurės kelias, kuriame galima išvysti daugybę senovinių pilių, driekiasi nuo Kvinsferio iki Anglesio salos. Kiekviename kelyje laukia nuotykiai: kopimas į aukščiausią Velso Snoudono kalną (1 km aukščio) (galima užvažiuoti ir traukinuku), ekstremalus „coasteering" (nardymas į kopimas į stačias pakrantės uolas su nardymo kostiumu), paviršinis nardymas ar pasigalynėjimas su bangomis banglente Snoudonijos nuotykių parke.

Geriausias metas apsilankyti Velse - gegužė-liepa.

4. Tohoku, Japonija

Už mažiau nei 3 valandų kelio nuo Tokijo esantis Tohoku, 2020 m. olimpinių žaidynių sostinė, turėtų būti apdovanotas aukso medaliu kaip neatrastų kelionių stebuklų šalis. Šiame regione susikerta šiauriausios Japonijos pagrindinės Haonšu salos prefektūros, kuriose plyti miškai, tarpekliai, dunkso tūkstančių metų istoriją skaičiuojantys vienuolynai ir šventyklos, kur rengiami iškilmingi ir paslaptingi festivaliai. Nepaisant to, į šį kraštą per metus užsuka vos 2 proc. užsienio turistų. 1000 kilometrų besidriekiantis Mičinoku pakrantės kelias žygeivius veda nuo Aomori iki Fukušimos, kuri labai nukentėjo per 2011 m. cunamį.

Į Tohoku galima keliauti ištisus metus: žiemą šis kraštas, kuriame nuolat užregistruojami gausiausi snygiai pasaulyje, traukia ir slidinėjimo entuziastus.

5. Kamčiatkos pusiasalis, Rusija

Į nykščio formos Kamčiatkos pusiasalį, tolimuosiuose Rusijos rytuose iš Rusijos neveda jokie keliai. Pastaruoju metu, pagerinus susisiekimą oro transportu su Petropavlovsku Kamčiatskij, nuotykių ieškotojai gali lengviau patekti šį kraštą, priskiriamą Ugnies žiedui - ugnikalnių ir seismiškai aktyvių vietovių, išsidėsčiusių Ramiajame vandenyne, grandinei. Šešios Kamčiatkos pusiasalio vietos, pasižyminčios ypač didele vulkanų, geizerių, terminių šaltinių gausa ir unikalia gamta, yra įtrauktos į pasaulio paveldo sąrašą. Keliautojams Kamčiatkos pusiasalyje rengiamos ekskursijos su gidais po vulkanus, plaukimo baidarėmis, rudųjų lokių stebėjimo žygiai ir neužmirštami apsilankymai šiaurės elnių stovyklose tundroje bei geizerių slėnyje.

Geriausias laikas kelionei į Kamčiatką - rugpjūtis-rugsėjis.

6. Zakumos nacionalinis parkas, Čadas

Zakumos nacionaliniame parke sparčiai auga Afrikos dramblių populiacija. 2019 m. jų čia buvo 559, o 2024 m. tikimasi, kad šių gyvūnų skaičius išaugs iki tūkstančio. Pietryčių Čade esantis Zakumos nacionalinis parkas, kuriame gyvena apie 10 000 buivolų ir apie 1 000 Kordofano žirafų, 400 paukščių rūšių, taip pat gepardai, leopardai ir servalai - nėra tarp populiariausių kelionių krypčių. Zakumos parkas dėl brakonierių, išnaikinusių beveik 90 proc. čia gyvenusių dramblių, buvo virtęs tikra karo zona, tačiau Europos Sąjungos investicijų ir gamtos apsaugos organizacijos „Afrikos parkai" pastangomis regionas pamažu atsigauna ir Zakumos parko paslaptis tampa sėkmės istorija, kuria verta dalintis.

Geriausias metas keliauti - kovas-balandis.

 

 

Dar Šiame numeryje: